Monitorowanie komputerów i pracowników: case study

Monitorowanie komputera pracownika jest istotnym elementem firmowego systemu bezpieczeństwa infrastruktury IT. Dotyczy to przede wszystkim użytkowników posiadających dostęp do wrażliwych danych.

Monitorowanie komputera pracownika sprawdza się w przypadku kontroli wydajność poszczególnych pracowników, ale również pozwala na zabezpieczenie stanowiska komputerowego przed działaniem szkodliwych programów. Dzięki programom monitorującym kadra zarządzająca może dowiedzieć się, z których programów najczęściej korzystają pracownicy, a z którego oprogramowania można całkowicie zrezygnować (co pozwoli wprowadzić w organizacji oszczędności). Nowoczesne programy monitorujące pozwalają na zablokowanie niektórych działań i programów. Najbardziej rozbudowane i zaawansowane programy umożliwiają szczegółowe monitorowanie, autoryzację i monitorowanie dysków USB. Jest to doskonały mechanizm, który pozwala na pełną ochronę poufnych danych. W swojej firmie warto postawić na rzetelny monitoring komputera pracownika, dzięki niemu będzie można zabezpieczyć się przed niezdrowymi praktykami.

Opiszmy to na przykładzie…

Organizacja X zatrudnia w swojej siedzibie średnio 250 osób. Jej przedstawiciel Pan Kowalski nie był w stanie kontrolować wszystkich swoich pracowników, a co najistotniejsze nie miał pełnego dostępu do wymienianych i wysyłanych danych z ich komputerów. Chcąc zapewnić pełne wykorzystanie czasu pracy i właściwe użytkowanie udostępnionych pracownikowi narzędzi pracy, zdecydował się na specjalne narzędzie pozwalające mu zabezpieczyć dane przed wyciekiem, jak i poprawę efektywności pracy pracowników.

Korzyści płynące z monitorowania pracowników

Pracodawcy zależy na tym, aby firmowe dane nie dostały się w niepowołane ręce. Dlatego też programy umożliwiające zdalny monitoring komputerów i pracowników są w stanie pomóc w szybkiej i skutecznej kontroli.

Najważniejsze korzyści płynące z takiego monitorowania to przede wszystkim:

 • Kontrola czasu pracy
 • Efektywność wykonywanej pracy
 • Wszelkie logowania do komputerów
 • Wgląd do uruchamianych stron www, aplikacji, procesów
 • Wgląd do podłączanych urządzeń (pendrive’ów, dysków zewnętrznych, urządzeń multimedialnych)
 • Dostęp do plików (edycji, usuwania, drukowania, kopiowania treści), drukowanych i wysyłanych dokumentów (do chmury, poczty elektronicznej, napędów zewnętrznych)

Skuteczne monitorowanie

Kluczem do sukcesu monitorowania komputera pracownika jest wybranie odpowiedniego programu i wdrożenie go. Na rynku dostępne są zarówno darmowe, jak i płatne aplikacje do monitorowania, dzięki czemu każdy znajdzie coś co będzie odpowiednie pod daną branżę, czy wielkość przedsiębiorstwa. Warto zwrócić uwagę nie tylko na programy, dzięki którym możliwy jest monitoring wybranych komputerów, ale także takie które umożliwiają monitorowanie firmowej sieci. Dzięki temu administrator firmowej sieci, może na bieżąco monitorować przepływ danych pomiędzy wszystkimi komputerami.

Czy monitorowanie komputera pracownika jest legalne?

Monitoring komputerów i sieci jest jak najbardziej legalny, ale pamiętać należy o tym, aby korzystać z odpowiedniego programu do zarządzania środowiskiem IT (sprzętu, sieci, systemów operacyjnych, oprogramowania oraz użytkowników). Oprogramowanie monitorujące musi być zgodne z polskim prawem, jak i z prawem unijnym. Należy pamiętać, aby takie oprogramowanie było zgodne z ogólnie przyjętymi normami RODO.

O czym należy pamiętać?

Organizacje czy też niewielkie przedsiębiorstwa, chcąc zainstalować programy do monitorowania, powinny pamiętać, aby uprzednio poinformować o tym swoich pracowników. Warto zadbać o to, aby każdy z pracowników został poinformowany o fakcie, że komputer na którym pracuje jest monitorowany przez odpowiednie narzędzie. Dodatkowa informacja o monitoringu komputerów powinna znaleźć swoje miejsce również w regulaminie pracy. Monitoring komputera pracownika jest doskonałym wyborem nie tylko dla organizacji, dużych firm korporacyjnych, ale również dla niewielkich przedsiębiorców.

Jaki program wybrać?

Spółka BTC jest producentem oprogramowania z osiemnastoletnim doświadczeniem. W swojej ofercie posiada system – eAuditor V7 WEB. Jest to narzędzie umożliwiające profesjonalne zarządzanie zasobami IT oraz stały nadzór nad bezpieczeństwem danych w organizacji. Wspiera i uzupełnia procesy strategicznego zarządzania przedsiębiorstwem, zapewniając możliwość elastycznego i efektywnego rozwoju. Nasze narzędzie to idealne rozwiązanie dla organizacji, dużych firm, jak i mniejszych przedsiębiorstw. W wyniku wdrożenia systemu Klient uzyskuje korzyści takie jak, efektywny monitoring czasu pracy, możliwość automatyzacji dnia pracy poprzez analizę wykonywanych procesów i bieżące reagowanie na różnego rodzaju potrzeby. Monitoring pracowników czy też komputerów pomaga także racjonalnie zaplanować zadania do wykonania dla pracownika. Oszczędności finansowe – Klient ma możliwość określenia, które zasoby są w organizacji niezbędne oraz w jakim stopniu są wykorzystywane. Pełna i aktualna informacja o infrastrukturze IT zapewnia optymalne inwestycje w tym obszarze i generuje oszczędności nawet do 40%.

eAuditor V7 WEB oprócz rozbudowanych funkcjonalności do których zaliczyć można m.in.:

 • Monitoring pracowników i komputerów,
 • Inwentaryzacja komputerów i infrastruktury IT,
 • Zdalne zarządzanie komputerami,
 • DASHBOARD / SECURITY DASHBOARD,
 • Zdalne szyfrowanie dysków BitLocker,

jest nowoczesnym narzędziem, które od wersji 7 jest w pełni webowe i responsywne.
Dzięki temu dostęp do konsoli możesz mieć z każdego miejsca na ziemi oraz z każdego urządzenia z przeglądarką internetową. Aktualizacje odbywają się automatycznie i zapewniają zawsze aktualny system.

Jeśli masz pytania – skontaktuj się z nami!

Więcej informacji