Inwentaryzacja IT
Kontroluj realne wykorzystanie zasobów informatycznych w Twojej organizacji. Szybko i sprawnie inwentaryzuj sprzęty i zapanuj nad serwerami oraz maszynami wirtualnymi w Twoim przedsiębiorstwie.
CMDB (Centralne Repozytorium Zarządzania Konfiguracją)
Configuration Management Database to repozytorium przechowujące informacje o komponentach infrastruktury IT. Pozwala na wyświetlanie, modyfikację oraz zasilanie wszystkich zasobów systemu, zwanych jako configuration items (CI). Zawiera listę elementów (CI), ich atrybuty i przedstawia wzajemne relacje zachodzące między nimi. Jej celem jest usprawnienie procesu podejmowania decyzji operacyjnych oraz kontrolowania stanu zasobów IT. W CMDB rejestruje się następujące typy danych dotyczące m.in.:
- sprzętu komputerowego,
- oprogramowania,
- sieci,
- lokalizacji,
- dokumentacji,
- licencji.
Funkcjonalność ta w systemie eAuditor umożliwia uzyskanie i przechowywanie informacji o komponentach infrastruktury IT w ramach jednego oprogramowania. Zbiory, bazy oraz jednostki konfiguracji aktualizowane są w czasie rzeczywistym. Dzięki temu administratorzy sieci posiadają aktualne informacje i mogą zarządzać elementami konfiguracji z ponad 25 kategorii. Wszelkie zasoby udostępniane w repozytorium CMDB są grupowane dziedzinowo. Zakres grup jest stale rozwijany. Ze względu na kompleksowość systemu, możliwe jest zbieranie danych z wielu źródeł. Zasoby CMDB pogrupowane są dziedzinowo. Zakres grup zależy od wersji systemu eAuditor i jest nieustannie rozwijamy.
CMDB skonfigurowane jest także w konsoli z serwerami LDAP, z których importowane i aktualizowane są dane o użytkownikach. To pozwala na wprowadzanie dowolnej ilości serwerów dla różnych domen. Dodatkowo dostępny w ramach CMDB widok umożliwia definiowanie i wysyłanie wiadomości typu eLearning. Wykorzystywane są one do wysyłania użytkownikom szkoleń zaimplementowanych do systemu, zgodnie ze zdefiniowanym harmonogramem. Dzięki temu administrator wystarczy, że raz ustawi wiadomości zgodnie z dedykowanym harmonogramem i więcej nie będzie musiał już pamiętać o tej czynności. To skraca czas pracy, który administrator musiałby poświęcić na pojedyncze wysyłanie wiadomości do każdego pracownika.
Ponadto dostępna jest także lista definiowalnych lokalizacji, do których administrator może przypisać poszczególnych użytkowników. W odróżnieniu od struktury organizacyjnej dane nie są importowane z Active Directory. Ponadto system eAuditor w ramach CMDB monitoruje także usługi sieciowe podzielone według odpowiadających im kategorii. Podobnie sytuacja wygląda w doniesieniu do portów sieciowych, którem także są monitorowane wraz z usługą oraz kategorią, do której ta usługa przynależy.
Elementy wchodzące w skład CMDB
W ramach CMDB administrator posiada wgląd do następujących elementów.
Źródła danych zawartych w CMDB
Wszystkie dane zawarte w CMDB pochodzą z:
- skanera sieci,
- skanera wirtualizacji,
- Microsoft Active Directory (MS AD),
- repozytoriów chmury obliczeniowej BTC AI,
- systemów zintegrowanych (eHelpdesk, Hyprovision DLP, RODOprotektor, inne),
- plików zewnętrznych,
- danych z interjesów API,
- procesów ewidencji manualnej.
Korzyści z wykorzystania CMDB
CMDB w systemie eAuditor pozwala na kompleskowe:
- zarządzanie zasobami – w konsoli możliwy jest szybki i prosty wgląd do danych o zasobach sprzętowych znajdujących się w organizacji. Administrator w jednym miejscu otrzymuje informacje np. o zainstalowanych oprogramowaniach,
- obsługę procesów ITSM – system pozwala na całościowe monitorowanie elementów infrastruktury IT oraz realizowanych procesów IT,
- monitorowanie zmian w infrastrukturze – otrzymywanie zgłoszenia w systemie eAuditor automatycznie przypisywane są konkretnym zasobom IT. Dzięki temu możliwe jest łatwiejsze zarządzanie problemami i zmianami,
- prezentowanie danych – eAuditor umożliwia szybkie pozyskanie danych o każdym komponencie infrastruktury IT, niezależnie od ilość, rodzaju sprzętów w organizacji. Dane zaprezentowane są w przejrzysty sposób, tak aby ułatwić administratorowi odczytywanie kluczowych informacji,
- przesyłanie informacji – CMDB poprawia efektywność zarządzania zmianami i zasobami w wielu organizacjach oraz automatyzuje wykrywanie sprzętu i oprogramowania. Dzięki temu możliwe jest znacznie szybsze transportowanie informacji dotyczących infrastruktury IT.