Skuteczny system do zarządzania IT – czym się kierować?

Wywiad z Inżynierem Wsparcia Technicznego

Wywiad z liderem wsparcia technicznego

Na rynku dostępnych jest wiele systemów operacyjnych do zarządzania IT, oferujących inwentaryzację komputerów, czy też monitorowanie infrastruktury IT i użytkowników. Czym kierować się przy wyborze systemu do zarządzania IT? Jak dokonać właściwego wyboru?

To właśnie o tym porozmawialiśmy z Tomaszem Bautem, Inżynierem Wsparcia Technicznego BTC. Zapraszamy do zapoznania się z wywiadem.

Czym się kierować i na co zwracać uwagę przy wyborze systemu do zarządzania infrastrukturą informatyczną?

Wybór odpowiedniego rozwiązania do zarządzania infrastrukturą IT to proces wieloetapowy. Myślę, że najważniejsze, czym powinniśmy się kierować przy wyborze oprogramowania to funkcjonalności, jakie oferuje producent. System, na jaki się decydujemy, powinien zapewniać nam dokładnie to, czego oczekujemy. Jeżeli zależy nam na kompleksowym zarządzaniu infrastrukturą IT, powinniśmy zdecydować się na oprogramowanie, które umożliwia dokupowanie dodatkowych modułów. Zarówno z uwagi na cenę (ponieważ jest to korzystniejsza opcja, niż zakup oddzielnego systemu), ale też z uwagi na wygodę korzystania, ponieważ w jednym oprogramowaniu mamy wszystkie funkcjonalności, na jakich nam zależy.

Dodatkowo to co ważne przy wyborze systemu to wsparcie techniczne, jakie zapewnia producent oprogramowania. Na rynku nie brakuje systemów, które spełniają wszystkie wymagania, na jakich zależy klientowi, ale wsparcie techniczne jest na bardzo niskim poziomie.

zarządzanie IT

Potrzebujesz takiego systemu?

Zostaw kontakt i zamów bezpłatną konsultację z naszym doradcą.

Jakie są podstawowe różnice w proponowanych na rynku rozwiązaniach do zarządzania zasobami IT?

Rozwiązania do zarządzania IT są z reguły mocno do siebie zbliżone. Proponowane oprogramowania rozwiązują podobny problem, dlatego też oferują podobne funkcjonalności. Jednak różnice możemy dostrzec we wsparciu technicznym, jakie daje nam producent, w zabezpieczeniach, w skalowalności systemu, czy też dostępności w chmurze. Kolejną różnicę możemy zauważyć w tym, czy producent oferuje nam oprogramowanie oparte na aplikacji webowej, czy na desktopowej. Aplikacje webowe są dużo korzystniejsze dla klienta, chociażby dlatego, że zapewniają niezależność od platformy sprzętowej, a także stały dostęp do aplikacji z dowolnego urządzenia mobilnego.

Jakie funkcjonalności w systemach do zarządzania zasobami sprzętowymi są najczęściej wykorzystywane? Na jakie aspekty klienci zwracają szczególną uwagę?

Z doświadczenia wiem, że najczęściej wykorzystywane przez klientów funkcjonalności dotyczą monitorowania oprogramowania i pracy użytkownika. Sprawdzanie, na jakie strony WWW wchodzą pracownicy, jakie procesy uruchamiają, ile czasu rzeczywiście aktywnie pracują – to te elementy, na które działy zarządzające zwracają szczególną uwagę.

Administratorzy IT doceniają funkcję inwentaryzacji sprzętu, a także zdalne zarządzanie komputerami. Uzyskują wtedy dostęp do zdalnego pulpitu, zdalnego terminala, czy też możliwość zdalnego wykonywania poleceń. W systemie eAuditor możemy ustalić wykonywanie określonych poleceń oraz procedur w konkretnym harmonogramie i tym samym zoptymalizować procesy.

Czym różni się aplikacja webowa od desktopowej, oferowanej w większości przez pozostałych dostawców systemów do zarządzania IT?

Aplikacja webowa od desktopowej różni się z całą pewnością architekturą i technologią, ale z punktu widzenia klienta nie ma to raczej dużego znaczenia. Znacznie bardziej istotne jest to, że korzystając z aplikacji webowej, jesteśmy niezależni od systemu operacyjnego. Zwróćmy uwagę na to, że większość rozwiązań na rynku oferuje konsolę desktopową, która pozwala tylko na instalację w obrębie jednego systemu operacyjnego (najczęściej będzie to Windows), w przypadku aplikacji webowej nie ma znaczenia, z jakiego systemu korzystamy, wystarczy jedynie uruchomić przeglądarkę i zalogować się do systemu. W przypadku aplikacji webowej mamy też dużo mniejszą liczbę ograniczeń pod względem software’owym, ale także pod względem hardware’owym. Aby uruchomić aplikację desktopową, musimy mieć określoną ilość miejsca na dysku, określony procesor, czy też ilość pamięci RAM. W przypadku aplikacji webowej wszystko odbywa się za pośrednictwem przeglądarki internetowej, a całe przetwarzanie odbywa się na out serwerze.

webowa i desktopowa

Czy rozwiązania do zarządzania infrastrukturą i bezpieczeństwem IT są zarezerwowane tylko dla większych firm?

Nie ma znaczenia, czy firma ma 100, 200, czy 1000 komputerów. Każda firma chce skutecznie zarządzać IT, ma określone potrzeby i problemy, które można rozwiązać za pomocą takiego oprogramowania. Głównym powodem, dla którego warto zdecydować się na zakup tego typu systemu, jest oszczędność czasu. Automatyzując działania administratorów IT, oszczędzamy ich czas. W rezultacie mogą skupić się na realizacji innych zadań.

Z całą pewnością większe firmy mają duży problem z pozyskiwaniem odpowiedniej liczby pracowników, więc zależy im na tym, aby zoptymalizować dział IT, by mógł on obsługiwać większą ilość klientów, bez potrzeby zatrudnienia dodatkowych pracowników. Podsumowując, zarówno większe firmy, jak i mniejsze doceniają automatyzację procesów i działań administratorów IT.

Czy cena systemu do zarządzania infrastrukturą i bezpieczeństwem IT stanowi barierę przed zakupem?

Cena zawsze jest istotnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji, jednak mimo to klienci zwracają coraz większą uwagę na stabilność rozwiązania i to, jakie funkcjonalności oferuje. Systemy do zarządzania IT skutecznie optymalizują kluczowe procesy, a korzyści, które płyną z ich wykorzystania, są w stanie zwiększyć wydajność pracy, zautomatyzować działania pracowników i przyczynić się do oszczędności kosztów.

W przypadku systemu eAuditor cena nie powinna stanowić bariery. Intuicyjne oprogramowanie można zakupić w subskrypcji, więc klient nie musi w nie inwestować, tylko w określonym okresie dokonuje płatności za licencję.

Czy w środowisku IT obserwuje się większe zainteresowanie rozwiązaniami do zarządzania IT w środowisku chmury?

Z całą pewnością w ostatnim czasie mogliśmy zauważyć wzrost popularności wykorzystania rozwiązań do zarządzania infrastrukturą IT w chmurze Azure. Jednym z powodów, dla których tak się dzieje, jest optymalizacja kosztów i zwiększenie bezpieczeństwa. Firmy nie muszą inwestować w sprzęt.

W przypadku chmury Azure, której rozwiązanie jest wykorzystywane w serwisie eAuditor koszty ponosi się jedynie za moc obliczeniową, która została wykorzystana. Nie trzeba ponosić kosztów z góry za cały serwer i liczyć na to, że zamortyzuje się to w określonym czasie. Korzystając z rozwiązań w chmurze, klient nie martwi się o migracje sprzętu, możliwe awarie, czy koszty.

Jakie korzyści niesie za sobą instalacja systemu eAuditor w chmurze Azure?

Z wykorzystania systemu eAuditor jako rozwiązania w chmurze płynie wiele korzyści. Niewątpliwie jest to optymalizacja czasu, jak i kosztów. Klient nie musi inwestować w sprzęt, bo chmura jest finansowana z OpEx (z wydatków operacyjnych). Nie musi posiadać serwerowni lokalnej, czy też posiadać dużego zespołu pracowników. Kolejną korzyścią jest skalowalność, klient może elastycznie skalować serwer w zależności od potrzeb. W przypadku chmury płaci się abonament za realne i optymalne wykorzystanie mocy obliczeniowej, natomiast wykorzystując własny serwer, koszt należy wykonać z góry. Instalacja systemu eAuditor w chmurze Azure to duża optymalizacja kosztów, zwiększenie bezpieczeństwa, ale też wygoda.

Jakich korzyści może spodziewać się firma po wprowadzeniu systemu do zarządzania infrastrukturą i bezpieczeństwem IT?

Korzyści z wprowadzenia systemu do zarządzania infrastrukturą i bezpieczeństwem IT płyną zarówno do kadry zarządzającej, jak i do administratorów IT. Serwer monitorujący na bieżąco sprawdza aktywność użytkowników, analizuje, jakie strony odwiedzają, czy też, jakie procesy uruchamiają, dzięki czemu zarówno zarząd, jak i administratorzy zyskują szczegółowe informacje o każdym pracowniku. Dodatkowo, oprogramowanie do zarządzania IT optymalizuje i usprawnia kluczowe procesy, przez co automatyzuje pracę całego działu IT.

Może Cię zainteresować

2023-12-11T16:05:39+01:00