Czym jest wsparcie systemu operacyjnego? Różnice pomiędzy wsparciem podstawowym a wsparciem dodatkowym.

Każdy producent systemu operacyjnego wspiera swój produkt przez określony czas, dodając uaktualnienia oraz świadcząc wsparcie dla nowego sprzętu, m.in. poprzez udostępnienie sterowników lub innych narzędzi zapewniających kompatybilność sprzętu z systemem operacyjnym. Przykładowo nowe procesory, płyty główne, karty graficzne oraz inne podzespoły – np. DirectX 12 – nie są dostępne na systemach starszych niż Windows 8.1. Nie tylko systemy Microsoftu mają ograniczony okres wsparcia technicznego. W przypadku Linuxa zawsze mamy dwie wersje systemu:

  1. LTS (Long Time Support) – są to wersje systemu wspierane przez okres 5 lat.
  2. Zwykłe (normal) – w których wsparcie jest świadczone przez 9 miesięcy od wydania danej wersji.

Wsparcie oferowane przez Microsoft

W przypadku systemów Microsoftu cykl życia produktów (nie tylko systemów) wygląda następująco:

  • Dziesięć lat wsparcia technicznego (co najmniej pięć lat podstawowego wsparcia technicznego i co najmniej pięć lat wsparcia dodatkowego) na obsługiwanym poziomie dodatku Service Pack produktów dla firm, deweloperów oraz komputerowych systemów operacyjnych. Aby można było skorzystać z pomocy technicznej, klienci mogą być zobowiązani do wdrożenia najnowszej aktualizacji. Możesz dowiedzieć się więcej, sprawdzając wyszukiwarki cyklów życia produktów. Do niektórych produktów pomoc techniczna może być oferowana na okres dłuższy niż 10 lat. Wyjątki opisano w tym artykule.
  • Pięć lat wsparcia podstawowego na obsługiwanym poziomie dodatku Service Pack dla produktów konsumenckich i multimedialnych.

(źródło: Microsoft)

Microsoft posiada dwa różne rodzaje wsparcia dla swoich systemów. Daty różnią się w zależności od wersji oraz wgranego Service Packa. Przykładowo Windows 7 w wersji RTM bez Service Pack’a miał okres wsparcia o wiele krótszy niż Windows 7 z Service Pack’iem. Microsoft podobnie jak Linux ma wersje systemów z wsparciem długoterminowym – LTSC/LTSB oraz kanał obsługi długoterminowej Long-Term Servicing Channel – dawniej Long Term Servicing Branch (LTSB). Są one pozbawione pakietów niepotrzebnych dodatków zawartych, np. w Home. Dodatkowo ich poziom szpiegowania jest na poziomie wersji Enterprise oraz LoT.

Rodzaje wsparcia technicznego w systemie Microsoft

Microsoft udostępnia dwa poziomy wsparcia dla swoich systemów:

  • podstawowe,
  • dodatkowe.

Różnice między wsparciem dodatkowym a wsparciem podstawowym wyglądają następująco:

Rodzaj wsparcia technicznego Podstawowe wsparcie Dodatkowe wsparcie Support po zakończeniu wsparcia technicznego
Zgłaszanie wniosków o zmianę projektu i funkcji produktu Dostępne Niedostępne Niedostępne
Aktualizacje zabezpieczeń Dostępne Dostępne Dostępne za pośrednictwem programu dodatkowych aktualizacji zabezpieczeń
Aktualizacje niezwiązane z zabezpieczeniami Dostępne Dostępne za pośrednictwem pomocy technicznej Unified Support Niedostępne
Samoobsługowa pomoc techniczna Dostępne Dostępne Dostępne
Płatna pomoc techniczna Dostępne Dostępne Dostępne

(źródło: Microsoft)

Można łatwo zauważyć, że Microsoft wprowadza dwa rodzaje aktualizacji swoich systemów:

  1. Serwisowe – zawierające poprawki wykrytych błędów oraz luk, które są najbardziej istotnymi aktualizacjami w celu zachowania bezpieczeństwa.
  2. Rozwojowe – aktualizacje zawierające nowe funkcje w systemie, które nie wpływają na poprawę bezpieczeństwa komputera.

Aktualizacje serwisowe są wydawane z reguły w pierwszy wtorek każdego miesiąca, lecz nie jest to regułą, bo może się zdarzyć tak, że aktualizacja jest na tyle istotna dla bezpieczeństwa, że jest wydawana natychmiast po jej wykryciu. Natomiast aktualizacje rozwojowe są wydawane dwa razy w roku – zwykle w okolicach października oraz kwietnia.

Jak system eAuditor ułatwia kontrolę nad monitoringiem aktualizacji?

W oprogramowaniu eAuditor jest dostępna nowa funkcjonalność, która nazywa się „Security Dashboard”. Jego celem jest monitorowanie istotnych wskaźników dla bezpieczeństwa danych oraz użytkownika. W kategorii System operacyjny tej funkcjonalności jest informacja o liczbie komputerów z systemami, na których wsparcie zostało zakończone.

Monitoring systemów bez wsparcia - Security Dashboard

Po wybraniu lewym przyciskiem myszy danego widgetu, zostanie wyświetlona lista komputerów wraz wersja systemu operacyjnego, którego wsparcie zostało zakończone oraz szereg dodatkowych informacji, które ułatwią identyfikację komputera oraz codzienną pracę administratora sieci.

Monitoring systemów bez wsparcia - Security Dashboard szczegóły

Czy eAuditor jest dla Ciebie?

Poznaj eAuditor podczas bezpłatnej prezentacji.

Prezentacja online