eAuditor Monitoring Pracy zdalnej pracownika

W związku ze stale wzrastającą liczbą przypadków zakażenia koronawirusem (Covid-19) w dniu 8 marca 2020 roku weszła w życie ustawa z dnia 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Coraz więcej pracodawców decyduje się na polecenie swoim pracownikom wykonywania pracy poza miejscem jej stałego realizowania (pracy zdalnej).

Nowy przepis daje pracodawcom szerokie możliwości związane z decydowaniem o tym, komu i na jak długo zlecą pracę zdalną.

Jak wygląda monitorowanie realnego czasu pracy zdalnej?

Zdaniem wielu pracodawców największym mankamentem tego typu współpracy jest brak kontroli nad tym, co pracownicy robią w godzinach pracy. Pracodawca powinien liczyć się z niedogodnościami czy zagrożeniami, takimi jak:

 • brak kontroli nad pracownikami,
 • ryzyko wycieku poufnych informacji,
 • kradzież firmowych danych.

Pracownik posiadający zdalny dostęp do służbowego komputera może korzystać z niego bez ograniczeń – nie tylko w czasie wyznaczonych godzin pracy. Z punktu widzenia pracodawcy problemem jest brak wiedzy na temat tego, kiedy i w jaki sposób pracownik korzysta z służbowego sprzętu. Niestety stanowi to potencjalne zagrożenie jeśli chodzi o bezpieczeństwo IT. Pracodawca, w takim przypadku, musi liczyć się z możliwością wycieku gromadzonych przez organizację danych.

Rozwiązania do monitorowania pracowników

Na rynku istnieją rozwiązania, które świetnie sprawdzają się w sytuacji, kiedy decydujemy się powierzyć pracę zdalną swoim pracownikom.  Systemem takim jest eAuditor V7 WEB, który pozwala na profesjonalne zarządzanie infrastrukturą i bezpieczeństwem IT, a także wspiera i uzupełnia procesy strategicznego zarządzania. Dzięki w pełni webowej oraz responsywnej aplikacji, pracodawca jest w stanie monitorować swoją infrastrukturę IT, a także działania przeprowadzane na zdalnych komputerach. Istotną rolę w systemie eAuditor odgrywa także  bezpieczeństwo organizacji. Wbudowane w system funkcje klasy DLP (ang. Data Loss Prevention) zapewniają podstawową ochronę biznesową.

Korzystanie z zaufanego oprogramowania monitorującego bezpieczeństwo i infrastrukturę IT, daje Twojej organizacji pewność, że komputery i pracownicy są pod kontrolą a używane czy kopiowane dane podlegają procesowi ciągłego monitoringu.

Monitorowanie pracowników

Monitorowanie pracowników, mimo że niechętnie widziane przez samych pracowników, jest coraz częściej stosowane, aby zwiększyć bezpieczeństwo IT oraz zapewnić wzrost efektywności pracy, szczególnie zdalnej. Dzięki funkcjonalności monitorowania pracowników, eAuditor WEB daje możliwość:

 • monitorowania historii logowania pracownika,
 • monitorowania aktywności pracownika,
 • uzyskania szczegółowej informacji o użytkowniku komputera,
 • monitorowania wydruków pracownika,
 • monitorowania poczty pracownika,
 • monitorowania transferu sieciowego pracownika,
 • monitorowania stron WWW pracownika,
 • monitorowania procesów używanych przez pracownika.

Aktywności pracownika

Podczas pracy zdalnej pracownika, możliwy jest podgląd jego efektywności pracy. System eAuditor za pomocą agentów zainstalowanych na komputerach pozwala na monitorowanie czasu aktywności pracownika zalogowanego na komputerach. W wyniku takiego monitorowania administrator uzyskuje informację, kto i w jakich godzinach był zalogowany na wybranych komputerach.

Monitorowanie pracy zdalnej pracownika - Monitoring czasu pracy zdalnej

Aby mieć pełny podgląd na to w jakich godzinach pracownik wykonywał realną pracę, warto skorzystać z opcji jaką jest – Historia logowania pracownika. Wbudowany mechanizm umożliwia monitorowanie godzin logowania / wylogowania pracownika na wybranym komputerze.

Monitorowanie stron www

Praca zdalna wiąże się z ograniczonym zaufaniem co do działań, które faktycznie wykonują pracownicy. Monitorowanie uruchamianych przez pracownika stron WWW pozwala na zbieranie informacji takich jak:

 • nazwa użytkownika,
 • komputer użytkownika (IP, MAC, nazwa),
 • czas spędzony na konkretnej witrynie www,
 • czas aktywności na stronie www (użytkownik poruszał myszką lub korzystał z klawiatury),
 • czas pasywności na stronie www (otwarte okno było aktywne, ale użytkownik nic nie robił).
Monitorowanie pracy zdalnej pracownika - Monitoring stron www

Monitorowanie procesów

Ważne jest aby monitorować procesy pracownika. Wbudowany w systemie  eAuditor mechanizm umożliwia monitorowanie procesów uruchamianych świadomie, bądź nieświadomie przez zatrudnionego.

Monitorowanie pracy zdalnej pracownika - Monitoring pracy zdalnej

Funkcjonalność ta pozwala na ustalenie, którzy pracownicy, w jakich godzinach wykorzystywali dany program – otrzymujemy także informację, ile realnie pracownik pracował wykorzystując dane narzędzie.

Monitorowanie pracy zdalnej pracownika - Monitoring procesów Windows

Monitorowanie poczty

Monitorując pracę pracownika można także kontrolować pocztę wychodzącą. Otrzymujemy szereg przydatnych informacji – począwszy od ilości wysłanych maili w danym okresie czasu, adresata, temacie czy ilości załączników.

Monitorowanie pracy zdalnej pracownika - Monitoring poczty wychodzącej

Raporty

eAuditor V7 WEB pozwala na uzyskanie kompleksowych informacji dotyczących każdej zakładki w aplikacji. Raporty można generować wedle uznania dla wszystkich widoków oraz zdefiniować harmonogram, według którego będą generowały się automatycznie.

Wbudowany system raportujący to:

 • ponad 150 raportów, w tym raporty parametryczne z parametrami statycznymi i dynamicznymi,
 • wbudowany harmonogram raportów, który pozwala na wysyłanie raportów e-mailem oraz zapisywanie ich w dowolnie lokalizacji,
 • listy raportów z możliwością dowolnego grupowania i przeszukiwania,
 • raporty dostępne z każdego widoku.

Więcej o raportowaniu w systemie eAuditor V7 WEB znajdziesz TUTAJ

Monitorowanie pracy zdalnej pracownika - Monitoring pracy zdalnej - Raportowanie

Podsumowanie

Podsumowując, decydując się na polecenie swoim pracownikom wykonywania pracy poza miejscem jej stałego realizowania, zadbaj efektywność pracy oraz bezpieczeństwo danych. Korzystając z zaufanego oprogramowania jakim jest eAuditor V7 WEB zmniejszasz ryzyko kradzieży bądź wycieku danych.

Dołącz do grona ponad 1300 podmiotów korzystających z eAuditor V7 WEB.

Jeśli masz pytania dotyczące funkcjonalności programu eAuditor lub chcesz umówić się na zdalną prezentację – skontaktuj się z nami!

Więcej informacji