Jak usprawnić monitorowanie serwerów?

Dowiedz się jak zoptymalizować monitorowanie serwerów za pomocą systemu IT

Dlaczego należy monitorować serwery?

Monitorowanie serwerów jest ważnym elementem zarządzania siecią IT i utrzymania prawidłowego funkcjonowania infrastruktury, zwłaszcza w przypadku rozbudowanych organizacji. Umożliwia administratorom śledzenie w czasie rzeczywistym działania wirtualnych maszyn i aplikacji, które na nich działają. Dzięki temu administratorzy są w stanie szybko reagować na ewentualne awarie czy problemy z wydajnością, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji dla biznesu. Monitorowanie wydajności serwera jest więc sposobem na uniknięcie takich sytuacji jak zbyt wysokie koszty operacyjne, przestój serwera, czy nieefektywne wykorzystanie sprzętu i sieci.

Jednak, aby móc skutecznie monitorować serwery i środowiska wirtualne, warto skorzystać z profesjonalnych narzędzi. Umożliwiają one zbieranie i analizę danych dotyczących wydajności, dostępności i stanu poszczególnych elementów sieci. Te narzędzia pozwalają również na ustawienie alarmów, które poinformują administratorów o ewentualnych problemach w sieci. Dlatego ważne jest, aby organizacje korzystały z kompleksowego systemu do monitorowania serwerów, który pozwala na bieżące śledzenie stanu serwerów i szybkie reagowanie na potencjalne problemy.

monitorowanie serwerów

Jak wybrać system do monitorowania serwerów?

Poniżej przedstawiamy niezbędne funkcjonalności, które powinien posiadać kompleksowy system do monitorowania serwerów:

1. Weryfikacja dostępności serwerów – dostępność serwerów jest ważna dla utrzymania ciągłości działania biznesu. Dlatego oprogramowanie IT powinno monitorować, czy serwery są dostępne i działają poprawnie. Na podstawie zidentyfikowanych parametrów w systemie lub dedykowanych powiadomień administrator IT może wówczas odpowiednio szybko zareagować na ewentualne problemy z dostępnością.

2. Monitorowanie wydajności serwerów – aspekt ten jest jednym z kluczowych elementów utrzymania ich pełnej sprawności i bezawaryjności. System powinien monitorować takie parametry jak obciążenie procesora, pamięci RAM i dysków twardych, aby upewnić się, że serwery nie są przeciążone i działają prawidłowo.

3. Alarmowanie – system powinien mieć możliwość ustawienia alarmów, które będą informować o przekroczeniu określonych progów zużycia zasobów lub o wystąpieniu innych problemów z serwerami. W zależności od zaawansowania oprogramowania IT mogą to być powiadomienia bezpośrednio w konsoli lub wiadomości wysyłane na skrzynkę e-mail czy telefon.

4. Możliwość dodawania nowych serwerów – ważne, aby system IT był elastyczny i dostosowywał się do potrzeb użytkownika oraz organizacji, umożliwiając dodawanie nowych serwerów do monitorowania oraz konfigurowanie alarmów i raportów według oczekiwań administratora IT.

Jakie elementy infrastruktury IT należy monitorować

Potrzebujesz takiego systemu?

Zostaw kontakt i zamów bezpłatną konsultację z naszym doradcą.

Monitorowania serwerów w systemie eAuditor

Jednym z dostępnych na rynku oprogramowań IT jest system eAuditor pozwalający na monitorowanie środowisk wirtualnych w czasie rzeczywistym. Proces ten polega na automatycznym okresowym skanowaniu sieci w celu zidentyfikowania serwerów, a następnie podłączeniu się do danego środowiska wirtualnego (z wykorzystaniem wbudowanego API) i odczytaniu jego parametrów. Dzięki temu administrator może w łatwy sposób zapanować nad serwerami wirtualizacji (hosts) oraz maszynami wirtualnymi (guests) w organizacji. Poniżej znajdziesz kluczowe korzyści wynikające z monitorowania serwerów w systemie eAuditor:

  • możliwość zapewnienia ciągłości działania serwerów wirtualizacji (hosts) i maszyn wirtualnych (guests) w czasie rzeczywistym,
  • kompleksowe zestawienie informacji o parametrach maszyn wirtualnych, takich jak: wykonanie ostatniej aktualizacji, IP komputera, zużycie pamięci RAM i HD, typ wirtualizacji i system operacyjny,
  • możliwość monitorowania wybranych maszyn bez zainstalowanego eAgenta,
  • możliwość wygenerowania raportów statycznych i parametrycznych oraz ich automatycznego wysyłania e-mailem,
  • dostęp do różnego rodzaju raportów dotyczących wirtualizacji, takich jak: zestawienie serwerów wirtualizacji, zestawienie maszyn wirtualnych, raport podsumowujący stan wirtualizacji,
  • automatyczne skanowanie sieci w celu zidentyfikowania środowisk wirtualnych.

Może Cię zainteresować

2023-12-11T14:14:13+01:00