6 wskazówek przydatnych przy wyborze systemu do zarządzania IT

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas zakupu systemu do zarządzania IT

Konieczność zarządzania zasobami IT

Właściwie dobrane i intuicyjne oprogramowanie do struktury i sposobu funkcjonowania organizacji, to klucz do zorganizowanej i uporządkowanej infrastruktury IT. Dzięki temu firma może w pełni wykorzystać posiadane zasoby oraz zwiększyć efektywność planowanych działań. Odpowiednie zarządzanie zasobami IT jest równie istotne zwłaszcza w przypadku rozproszonych organizacji.

Znacząco ułatwia dostęp do wszystkich informacji, dzięki czemu proces zarządzania zasobami staje się czytelny i bardziej przejrzysty. Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które znacząco upraszczają ten proces. Jednak obecnie dla wielu organizacji prosty system do zarządzania IT będzie niewystarczający, głównie ze względu na fakt, że ich sieci organizacyjne są bardzo rozbudowane. Ponadto, jeśli organizacja jest rozproszona po całej Polsce, a większość pracowników w organizacji wykonuje pracę zdalnie lub hybrydowo, warto nadzorować wykorzystanie przez nich sprzętu służbowego. Wpływa to nie tylko na produktywność pracy pracowników, obniżenie kosztów, ale także większą kontrolę środowiska IT. Podsumowując, zarządzanie zróżnicowanym środowiskiem sprzętowym wymaga więc wdrożenia systemów operacyjnych i informatycznych, które umożliwią zautomatyzowanie całego procesu.

Potrzebujesz takiego systemu?

Zostaw kontakt i zamów bezpłatną konsultację z naszym doradcą.

Czym kierować się podczas wyboru systemu do zarządzania infrastrukturą informatyczną?

Jeśli oprogramowanie do zarządzania zasobami IT ma przynieść Twojej firmie realne zyski, należy dokonać właściwej oceny produktu i podjąć odpowiednią decyzję. Dlatego przed wybraniem rozwiązania IT dla swojej organizacji powinieneś sprawdzić, czym kierować się przy jego zakupie. Poniżej znajdziesz 6 wskazówek przydatnych przy wyborze systemu do zarządzania IT.

1. Sprawdź dokładne koszty zakupu oprogramowania – analiza kosztów oprogramowania nie powinna obejmować jedynie zakupu systemu. Należy także uwzględnić cenę jego dalszego utrzymania oraz rozwoju. Firmy, które są zainteresowane wdrożeniem systemu do zarządzania IT powinny wybierać rozwiązania umożliwiające zminimalizowanie kolejnych inwestycji związanych z działaniem i obsługą oprogramowania.

2. Zweryfikuj, czy firma oferuje wsparcie techniczne – wdrożenie systemu do zarządzania zasobami sprzętowymi IT to proces wymagający bieżących konsultacji. Warto więc sprawdzić jaki rodzaj wsparcia oferuje dostawca w tym obszarze. Natychmiastowa pomoc użytkownikom to niezbędny element systemu. O wiele łatwiej będzie wówczas korzystać z oprogramowania, mając po drugiej stronie zespół wykwalifikowanych konsultantów, którzy są gotowi pomóc w rozwiązaniu ewentualnego problemu.

Zarządzanie infrastrukturą IT

3. Sprawdź, czy system pozwala na obsługę zgłoszeń serwisowych (Helpdesk) – zarządzanie infrastrukturą IT to również obsługa zgłoszeń wsparcia technicznego. Pracownicy za jego pomocą mogą informować o problemach serwisowy oraz incydentach informatycznych. Dobre systemy do zarządzania IT powinny więc posiadać funkcjonalność Helpdesk, która umożliwia odbieranie w sposób zautomatyzowany zgłoszeń od użytkowników i przypisywanie ich do odpowiednich osób. Ważne jest też, aby program umożliwiał przeglądanie działań serwisantów na danym zgłoszeniu oraz generowanie powiadomień z danych incydentów.

4. Dowiedz się, czy możliwe jest zarządzanie oprogramowaniem – kluczową kwestią w systemach dedykowanych do zarządzania zasobami IT jest możliwość zarządzania oprogramowaniem. To pozwala zapanować nad zasobami IT w organizacji. Znacząco ułatwia procesy związane z kontrolowaniem wykorzystania oprogramowania przez pracowników oraz podnosi poziom bezpieczeństwa.

5. Sprawdź, czy system oferuje zdalne zarządzanie komputerami – to kluczowa funkcjonalność, która umożliwia efektywne zarządzanie wieloma komputerami jednocześnie, bez konieczności fizycznego kontaktu. Jest to rozwiązanie, które pozwala na łączenie się z pulpitami innych komputerów, niezależnie od ich miejsca. Stanowi to duże ułatwienia zwłaszcza dla administratorów IT, którzy za pomocą zdalnego pulpitu mogą rozwiązywać zgłaszane incydenty lub wykonywać dowolne operacje na wybranych komputerach.

6. Zweryfikuj, czy oprogramowanie umożliwia zdalną instalację plików – wiele organizacji posiada dużą liczbę zasobów sprzętowych, którymi należy zarządzać w sposób wydajny. Możliwość zdalnego instalowania plików wykonywalnych na komputerach zapewnia nie tylko dużą oszczędność czasu administratorów i specjalistów IT, ale także ułatwia ich pracę. Dzięki tej funkcjonalności możliwe jest automatyczne instalowanie plików na komputerach.

Może Cię zainteresować

2023-12-11T14:43:12+01:00