eAuditor V7 WEB

Identyfikowanie i monitorowanie aktualizacji Windows (hotfix) (opcja)

Opcja pozwala na zidentyfikowanie wymaganych aktualizacji Windows do konkretnego komputera.

Czym są aktualizacje (hotfixy) i dlaczego są tak ważne?

Nie ma rzeczy doskonałych. [Antoine de Saint-Exupéry „Mały Książę”]

Powyższy cytat idealnie odnosi się do potrzeby aktualizowania oprogramowania. Każde oprogramowanie, nawet to oferowane przez Microsoft czy Apple, posiada błędy, które użytkownicy odkrywają w krótszym bądź dłuższym czasie. Mowa tu chociażby o błędach, które możemy znaleźć w systemie Microsoft Windows XP. Mimo, że od kilku dobrych lat aktualizacje i wsparcie systemu definitywnie zakończono, to nadal pojawiają się luki zagrażające bezpieczeństwu. Po raz kolejny pojawiają się aktualizacje z mocnym zapewnieniem, że są one ostateczne. Ale czy aby na pewno?

Jest wiele kategorii aktualizacji, choć najważniejszymi z nich są:

  • aktualizacje zabezpieczeń (security update), których celem jest poprawa bezpieczeństwa systemu operacyjnego,
  • krytyczne aktualizacje, które mają na celu wyeliminowanie krytycznego błędu systemu, który wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo lub stabilność systemu.

W jaki sposób aktualizacje mogą zapewnić bezpieczeństwo użytkownikowi?

Jedną z metod ataku hakerskiego jest tzw. atak typu zero-day. Polega on na tym, że haker wykorzystuje błąd znajdujący się w zabezpieczeniu danego systemu / oprogramowania, zanim producent wyda aktualizację, która usunie tę usterkę.

Czym są aktualizacje? 

Aktualizacje to „łatki”, które „łatają” dziury w zabezpieczeniach oraz poprawiają błędy, które pojawiają się podczas eksploatacji danego systemu czy oprogramowania. Nie ma też reguły odnośnie producenta oprogramowania, ponieważ idealne oprogramowanie nie istnieje.

Aktualizacje mają zapewnić użytkownikowi w pełni funkcjonalny produkt, pomimo pojawiających się z czasem luk w oprogramowaniu, które zagrażają ich bezpieczeństwu.

Aktualizacja oprogramowania Windows w systemie eAuditor V7 WEB

W systemie eAuditor V7 WEB w trosce o bezpieczeństwo naszych Klientów został zaimplementowany mechanizm zarządzania aktualizacjami. Dzięki temu rozwiązaniu administrator za pomocą konsoli administracyjnej eAuditora ma możliwość:

  • sprawdzenia, jakie aktualizacje są zainstalowane na poszczególnych komputerach,
  • sprawdzenia, jakie aktualizacje mogą być zainstalowane (brakujące aktualizacje) na poszczególnych komputerach,
  • instalacji oraz usuwania konkretnych aktualizacji z poszczególnych komputerów.